تبلیغات
قطره (ای از زندگی یک درگیر کامپیوتر) - خاطرات کاری3
 
اگر قادر نیستی خود را بالا ببری ،همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای بالا برود.

خاطرات کاری3

نوشته شده توسط :سعید كلانتری
چهارشنبه 25 آذر 1394-09:03 ق.ظ


بعد از عباسپور من رفتم به صندوق بازنشستگی نفت. پرسنل صندوق بازنشستگی نفت  بسیار خوش برخوردتر و مهربان بودند.والبته اینکه همه در یک ساختمان بودیم هم در صمیمیت بیشتر نقش داشت.لازم به ذکر است که من هنوز کارمند شرکت سگال بودم و مدیرمون هم آقای افقهی بود. شرکت سگال اونموقع قرارداد پشتیبانی صندوق نفت و بعد بیمارستان نفت و چند جای دیگه رو برداشته بود. و به من پیشنهااد شد که بروم صندوق نفت. من در عباسپور کارشناس پشتیبانی بودم ولی در نفت بعنوان کارشناس و مسئول شبکه رفتم( چون در مدتی که در عباسپور بودم سواد شبکه ای خود را افزایش داده بودم).
در صندوق نفت مدیر من مهندس صفری بود. کسی که در زمانیکه می خواست استخدام بشود، آمد دانشگاه عباسپور و من ازش تست گرفته بودم و با محیط کار اشنایش کرده بودم. ولی زودتر از من رفته بود صندوق نفت. لذا رابطه ما بیشتر مبتنی بر دوستی و رفاقت بود. علاوه براینکه ما انجا کلا دوسه نفر بودیم و اصلا خیلی مدیریت معنی نداشت. و همه کارها رفاقتی انجام می شد.

یکی از جالب ترین تفاوتهای بین دانشگاه  صندوق نفت در نحوه خرید بود. در دانشگاه عباسپور پرینتر ها و سیستم ها همه قدیمی و داغون بودند. کارتیجها را شارژ می کردیم و بعضا چند ماه طول می کشید تا یک استاد دانشگاه بتواند صاحب یک پرینتر بشود. یعنی از زمانیکه استاد درخواست می داد تا تایید می شد و خرید شد مدتها طول می کشید. ولی در صندوق نفت صبح تصمیم می گرفتند و تا ظهر خریده بودند و ما باید نصب می کردیم. علاوه براینکه همه سیستمها و پرینتر ها جدید و تکنولوژی روز بودند. و این کمبود بودجه در دانشگاه را نشان می داد. دانشگاه که مثلا جامعه ساز است و رکن اصلی پیشرفت کشور است به شدت از ضعف بودجه رنج می برد.
مهمترین چیزی که من در صندوق بازنشستگی نفت و قبل از ان در دانشگاه عباسپور دیدم تفاوت و تبعیض بین پرسنل بود. در هردو سازمان  سه نوع پرسنل بود. رسمی های سازمان،قراردادی های سازمان و پیمانکاران.
و پیمانکاران بدترین و پایین تر درجه حساب می شدند.
بالاترین نظارت بر روی کار پیمانکار وجود دارد. بهترین کیفیت کار از انها خواسته می شود. کمترین امنیت شغلی را دارند. معمولا آپدیت و به علم روز آگاه هستند. معمولا مزایا شغلی ندارند. معمولا کمترین حقوق را می گیرند. معمولا از امکانات اماکن رفاهی بهره مند نیستند. معمولا پاداش و کارانه ندارند. معمولا پیمانکاران سواد خوبی دارند و از کارمندان رسمی و قراردادی باسواد تر هستند. اصلا چون سواد مربوطه در سازمان نبوده است پیمانکاران را استخدام کرده اند که انجام دهند. ولی بدترین شرایط کاری را دارند و هرکسی به خودش اجازه می دهد که هرچیزی را به آنها بگوید.
از طرفی گاها خیلی از مسائل با اهمیت سازمان به همین پیمانکاران سپرده می شود. معمول ترین ان شبکه و سیستم کامپیوتری است. سیتمهای اطفا حریق و غذا و خیلی چیزهای دیگه هم هست.
اگر دقت کنیم می بینیم که همه اینها با امنیت سازمان در ازتباط مستقیم هستند و به راحتی بیزنس و کسب و کار سازمان را از کار می اندازند ولی معمولا به این قسمت هیچ توجهی نمی شود و سعی می شود از پیمانکاران با شرایط فوق استفاده شود که این پیمانکاران همیشه در مقایسه با بقیه کارمندان سازمان بخصوص رسمی ها حس بدی دارند که ممکن است روزی منجر به تولید یک بحران و یا یک صدمه به سازمان بشود.
حداقل کاری که یک مدیر لایق در قرارداد پیمانکاران می تواند ببیند این است شرکت آنها را وظف کند که هر مزایای و پاداش و بنی که کارفرما به نیروهایش داد شرکت پیمانکار هم موظف باشد که به نیروهای مستقر در سازمانش بدهد .و به این وسیله تبعیض و حس بد را از بین ببرد. چون در حالت عادی پیمانکاران مشاهده می کنند که مثلا به کارمندان سازمان به مناسبت ماه رمضان به کارمندانش بن خرید می دهد. وهمه سازمان این بن را می گیرند و می گویند و می خندند ولی این پیمانکاران هیچ چیزی دریافت نمی کنند و این یک حس بسیار بد را برای پیمانکاران ایجاد می کند.
در حالت دوم مدیر شرکت کارفرما می تواند نیروهای مستقر شکرت پیمانکار را به عنوان نیروهای خود شناسایی کند و هر امکان و مزایایی را که برای کارمندان خود قائل است را به آنها هم بدهد. این موجب ایجاد یک حس تشکر و وفاداری سازمانی برای کارمندان پیمانکار مستقل می شود. که اثر خوبی برای کارفرما دارد.
در زمانیکه من در صندوق بازنشستگی نفت بودیم چیزی شبیه این حالت وجود داشت و مهندس بوشهری مارا از کارکنان سازمان به حساب می اورد و بنهای خرید فروشگاه رفاه را دریافت می کردیم که خیلی می چسبید.

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox